Мовний бар'єр. Профілактика.
Що таке мовний бар'єр?
Суть проблеми - ви вчите мову, але не в кожній ситуації можете вільно спілкуватися англійською, а також відчуваєте дискомфорт при спілкуванні.
Перше, на що необхідно звернути увагу щодо мовного бар'єра - існує пряма залежність між тим, ЯК саме і ЩО саме ви робите при вивченні англійської мови, і наскільки ефективно у вас вийде спілкуватися англійською в реальному житті поза заняттями.
При систематичному недотриманні низки принципів, які лежать в основі комунікативної методики (а зараз найкращі викладачі орієнтуються тільки на неї), розрив між отриманими знаннями та реальними потребами спілкування може бути величезним.
Простий наочний приклад. Допустимо, за рік, ви жодного разу не працювали з блоком listening. Що таке блок listening за комунікативною методикою? Це розвиток вміння сприймати мову на слух, розвиток вміння обробляти діалогічну та монологічну мову різного обсягу (є різниця для сприйняття між тим, коли ви почули три фрази та коли вам що-небудь говорять протягом 5-30 хвилин), розвиток навички орієнтуватися в різних акценти, розвиток навички перемикатися на різні швидкості співрозмовника, вміння швидко обробляти суть почутої інформації та адекватно реагувати на почуте. Listening це складна навичка, яку ви НІ РАЗУ не тренували за рік.
Важливо. За комунікативною методикою, ви не зможете компенсувати (у повному обсязі) прогалину в аудіювання, іншими видами мовної активності.Іншими словами, читання текстів зі словником або виконання завдань з граматики майже не впливає на розвиток вашого вміння сприймати мову на слух. (Носій просто половину звуків проковтне і скаже все зі швидкістю світла, і ви навіть ті слова, які знали, можете не впізнати.)
Тому, чи знатимете ви щось після року навчання читанню? Звісно, щось будете. Чи зможете активно спілкуватися з англомовною аудиторією? Це під великим питанням. Тому що перше, що вимагатиме комунікативна ситуація – це вміння сприймати та розуміти, що вам кажуть.
Це один із прикладів того, як можна прямо дійти до серйозного мовного бар'єра.
Тепер про добрі новини. Можу вам гарантувати, що якщо ви навчаєтеся в рамках справжньої комунікативної методики, ймовірність зіткнення з серйозним мовним бар'єром у рази нижча, а у разі зіткнення, виявлення проблеми та її вирішення набагато простіше та швидше, ніж якщо ви навчаєтесь за іншими методиками або без методики. Просто тому, що в комунікативній методиці вже розроблено і продовжує розроблятися великий арсенал способів і технік для вирішення різних комунікативних труднощів. Саме тому комунікативна методика визнана найкращою на цей час. Її ресурс справді значний.
Чи можна зовсім уникнути мовного бар'єра?
Скоріше ні, ніж так. Навіть із гарним рівнем мови, ви можете зіткнутися з новою для себе мовною ситуацією, де в перші хвилини не знатимете, як заведено говорити. Моя вам порада – cut yourself some slack.Чим менше ви переживатимете, накручуватимете себе і панікуватимете, тим швидше ви зможете з'ясувати, що саме не так і визначити, що з цим робити.
Профілактика мовного бар'єра.
Базовий check list для профілактики мовного бар'єра
- переконайтеся, що матеріали, які ви використовуєте адаптовані під ваш рівень
- переконайтеся, що матеріали автентичні (саме так звучить мова у реальному житті)
- переконайтеся, що ви рівномірно розвиваєте навички читання, аудіювання, говоріння та письма
- переконайтеся, що ви постійно вивчаєте щось нове
- переконайтеся, що ви вивчаєте слова з широкого спектра лексичних тем
- переконайтеся, що ви працюєте з різними граматичними конструкціями, патернами, а не лише вивчаєте часи англійської
- переконайтеся, що ви розглядаєте конкретні практичні ситуації (в аеропорту, банку, магазині, готелі, ресторані)
- ви вчите стійкі вирази, ідіоми, фрази
- переконайтеся, що ви постійно вивчаєте нові фразові дієслова
- переконайтеся, що ви розглядаєте культурні аспекти мови
- і окремим пунктом потрібно виділити необхідність розвитку загальних навичок комунікації, наприклад, як правильно реагувати, коли ви чогось не знаєте чи розумієте. Завжди можна попросити співрозмовника говорити повільніше або повторити складну фразу (Could you speak more slowly, please? Can you repeat, please?). Це два найпростіші та найпоширеніші приклади фраз - facilitators (помічників). Для різних комунікативних ситуацій подібних фраз дуже багато, і вони справді допомагають налагодити комунікацію у складних моментах.
Підіб'ємо підсумок. Профілактику мовного бар'єра можна і потрібно проводити починаючи з перших днів навчання і не чекати моменту, коли виявляться сильні перекоси та розбіжності у знаннях.
Авторка статті: Галина Бережна
623